Yıllık İşletme Cetveli Verilme Süresinin Uzatılması Talebi Başvurusu

Sirkülerin Konusu: Yıllık İşletme Cetveli Verilme Süresinin Uzatılması Talebi Başvurusu

Elektrik tarifelerinde sanayi aboneliğinden yararlanan sanayicilerimizden, 6948 Sayılı Sanayi Sicil Kanunu gereği her yıl Nisan ayı sonuna kadar doldurulması gereken Yıllık İşletme Cetveli’ni veremeyen sanayicilerimiz, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına başvurmaları halinde, Yıllık İşletme Cetveli’nin bildirim süresi 4 aya kadar uzatılabilecektir.

Sanayi aboneliğinden yararlanan sanayicilerimiz, mücbir sebep bildirme ve işletme cetveli veri girişi erteleme taleplerini e-devlet üzerinden sunulan Sanayi Sicil Bilgi Sistemine 17 Nisan 2020 tarihinden itibaren başvurabileceklerdir.

Yapılan açıklama ve düzenlemeler ekte gönderilmiştir.

Saygılar
Vahit MENTER
Yeminli Mali Müşavir

Ek : Sanayi Bakanlığı Duyurusu

Yıllık İşletme Cetveli Verilmesi ve Sanayi Sicil Belgesi
Vize İşlemlerine Dair Duyuru

Küresel ölçekte yaşanan Covid-19 salgın riski nedeniyle 6948 Sayılı Sanayi Sicil Kanunu gereği her yıl Nisan ayı sonuna kadar doldurulması gereken Yıllık İşletme Cetveli’ni veremeyen sanayicilerimiz, Bakanlığımıza başvururlarsa bu süreyi 4 aya kadar uzatabilecekler.

Bu kapsamda sanayicilerimiz, mücbir sebep bildirme ve işletme cetveli veri girişi erteleme taleplerini e-devlet üzerinden sunulan Sanayi Sicil Bilgi Sistemine 17 Nisan 2020 tarihinden itibaren girebilecek ve talepleri Bakanlığımız tarafından hızlıca sonuçlandırılacaktır.

Diğer taraftan, elektrik tarifelerinde sanayi aboneliğinden yararlanan sanayicilerimizin de iki yılda bir Bakanlığımız sanayi sicil sistemi üzerinden yaptırdıkları vize işlemlerinde uygulanan süreler de Covid-19 sebebiyle değişiklik yapılmıştır.

Bakanlığımızın teklifi üzerine EPDK tarafından alınan 09/04/2020 tarih ve 9294 sayılı Karar çerçevesinde; elektrik tarifelerinde sanayi aboneliğinden yararlanan sanayicilerimizden talep edilen Sanayi Sicil Belgesi vize işlemlerinde uygulanan ek süreler 1 Mart 2020 ile 30 Haziran 2020 arasında dolacak olanlar için 30 gün yerine 90 gün olarak uygulanacaktır.
İlgililere önemle duyurulur.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı/16.04.2020

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »